Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

درباره سیپ ترانک

225 بازدید

 • درباره سیپ ترانک
  me

  me

  سیپ ترانک (SIP Trunk) عبارتی است که این روزها در زمینه‌ی مخابرات و به خصوص تلفن‌های سانترال بسیار شنیده می‎‌شود و کاربرد بسیاری نیز دارد. افراد بسیاری هستند که هنوز با این آیتم آشنایی ندارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی سیپ ترانک (SIP Trunk) و بررسی ویژگی‌ها و ارائه دهندگان این سرویس بپردازیم. در صورتی که قصد استفاده از این سرویس مخابراتی را دارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
   
  contact-us_hero-fullsize-1140x508-300x134.jpg
  سیپ یا SIP چیست؟قبل از هر چیز واژه‌ی سیپ ترانک (SIP Trunk) را بررسی می‌کنیم. کلمه‌ی سیپ (SIP) در واقع مخفف عبارت Session Initiation Protocol می‌باشد. Session Initiation Protocol یک پروتکل ارتباطی جهت برقراری مکالمه بر روی بستر شبکه است. Session Initiation Protocol یکی از اصلی‌ترین پروتکل‌ها برای انتقال صدا بر روی بستر شبکه یا همان ویپ (VoIP) است. که با استفاده از آن برقراری یک مکالمه‌ی تلفنی و مدیریت امکان پذیر خواهد بود. این سیستم مخابراتی برای افرادی که قصد ایجاد مکالمات تلفنی با استفاده از شبکه‌ی IP، را دارند، بسیار کاربردی خواهد بود.
  ترانک (Trunk) چیست؟ترانک یک اصطلاح در زمینه‌ی تلفن‌ها و شبکه‌ی سانترال است. اگر بخواهیم به طور خلاصه مفهوم ترانک را بیان کنیم باید بگوییم که ترانک نوعی ارتباط است که از طریق آن می‌توان بیشتر از یک مکالمه تلفنی را برقرار کرد.
  SIP-Trunking-Infographic-min-300x152.jpg
  سیپ ترانک (SIP Trunk) چیست؟با تعریف جداگانه‌ی مفاهیم سیپ یا SIP و ترانک (Trunk) حالا می‌توانیم سیپ ترانک (SIP Trunk) را به صورت دقیق‌تر تعریف کنیم. سیپ ترانک نوعی پل ارتباطی است که با استفاده از بستر شبکه و با استفاده از پروتکل SIP، امکان برقراری مکالمه تلفنی چند کاربره را فراهم می‌کند. نکته‌ی قابل توجه در ارتباطات سیپ ترانک این است که این ارتباطات دو طرف دارد. طرف اول تلفن ویپ و یا شبکه‌ی سانترال است و طرف دوم شرکت سرویس دهنده‌ی سیپ ترانک است که می‌توان یک سانترال ویپ و یا یک گیت وی باشد.
  سرویس دهندگان سیپ ترانک (SIP Trunk)سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) برای اولین بار توسط مخابرات به شرکت‌های دیگر ارائه شد. این سرویس با وجود محدودیت ظرفیت لینک‌های E1 در مراکز مخابراتی به صورت گسترده به شرکت‌هایی که خواستار آن بودند ارائه شد. پس از استقبال از سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) شرکت مخابرات ایران تصمیمی اتخاذ کرد که از شبکه‌ی NGN بیشتر استفاده کرده و سرویس تلفنی بر پایه‌ی سیپ ترانک (SIP Trunk) را به صورت وسیع‌تر و گسترده‌تری استفاده کند. پس از مدتی شرکت مخابرات پروانه‌ی FCP که بر اساس آن دارندگان پروانه‌ی FCP مجاز به راه اندازی شبکه مستقل ارتباطی (انتقال و دسترسی) و نیز ارائه خدمات ارتباطی و انتقال داده ثابت بر بستر آن خواهند بود. هم اکنون 11 شرکت‌ از جمله آریا تدبیر رسانه (شاتل)، انتقال داده‌های آسیا تک، داده گستر عصر نوین (های‌وب)، گسترش ارتباطات مبنا، پارسان لین ارتباطات (پارس آنلاین)، پیشگامان توسعه ارتباطات، انتقال داده‌های نداگستر صبا (صبانت)، حلما گستر خاورمیانه (عصرتلکام)، داده پردازی رسپینا، توسعه فناوری ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ)، افرانت دارای مجوز FCP هستند و خدمات سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) را ارائه می‌دهند.
  sip-trunk-2-300x206.jpg
  مزایای استفاده از سیپ ترانک (SIP Trunk)با استفاده از سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) شما امکان واگذاری گستره متنوعی از کانال‌های هم‌زمان و نامبرینگ متناظر با آن را خواهید داشت و همچنین این سرویس قابل استفاده بر روی کابل مسی و فیبر نوری را دارا می‌باشد. سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) به افزایش تعداد تجهیزات سمت متقاضی با افزایش تعداد شماره تلفن نیاز ندارد. (تنها یک عدد مودم لازم است). در سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) محدودیت جغرافیایی برای سرویس وجود ندارد. با استفاده از سیپ ترانک (SIP Trunk) نیازی به گیت وی و یا کارت E1 ندارید و همین در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد کرد. با استفاده از این سرویس  امکان مدیریت ترافیک صوتی ارسالی بر روی لینک به دلیل استفاده از بسته‌های IP را خواهید داشت.
  تجهیزات مورد نیاز سرویس سیپ ترانکاز این انتخاب یک سرویس دهنده‌ی سیپ ترانک از بیان اسامی که در بالا ذکر شد، می‌توانید سرویس مورد نیاز خود را با توجه به تعداد تماس هم‌زمان و نوع شماره تلفن خریداری کنید. پس از آن یک نام کاربری و رمز عبور و یک آدرس آی پی مربوط به SBC سرویس دهنده به مشترک داده می‌شود که می‌بایست آن‌ها را در تعریف سیپ ترانک SIP Trunk در سانترال آی پی خود بکار گیرد.
  در ادامه تجهیزات مورد نیاز این سرویس را بیان می‌کنیم. قبل از هر چیز شرکت شما نیاز به یک مودم مخابراتی (G.SHDSL.Bis) دارد. پس از آن یک سرور ویپ و یا سانترال تحت شبکه مورد نیاز است. در این نوع سرویس باید از گوشی‌‌های IP Phone استفاده شود. همچنین این سرویس به یک گیت وی برای استفاده از خطوط معمولی نیاز دارد. پسیو شبکه که شامل کابل کشی و تجهیزات سوئیچ شبکه باید برای این سرویس به‌درستی تنظیم و راه اندازی شوند.


برای درج پاسخ عضویت الزامی است.آمار

 • بازدید امروز: 427
 • بازدید دیروز: 1103
 • بازدید کل: 703915