Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

علت بروز آبسه مقعدی چیست و چه علائمی دارد؟

123 بازدید

 • علت بروز آبسه مقعدی چیست و چه علائمی دارد؟
  ghazalmedical

  ghazalmedical

  آبسه مقعدی یا فیستول جزو بیماری های خطرناک نشیمن گاه محسوب می شود که ناشی از ایجاد دمل و تجمع چرک ناشی از عفونت در ناحیه اطراف مقعد و راست روده می باشد . به عبارت ساده تر به حفره عفونی و پر از چرک نزدیک مقعد، آبسه مقعدی اطلاق داده می شود.
  گفتنی است در صورت بسته شدن دهانه غده هایی که در نزدیکی مقعد هستند، غده دچار عفونت می شود و با گذشت زمان متورم و حاوی چرک و عفونت خواهد شد که این روند زمینه ساز بروز آبسه در نزدیکی مقعد می شود.
  علت بروز آبسه مقعدی
  بررسی علت بروز آبسه مقعدی
  آنچه مسلم است این بیماری در بیشتر موارد به دلیل وجود باکتری های شایع مانند استافیلوکوک و اشرشیاکولی در ناحیه مقعد بروز می کند هر چند در گاهی از اوقات عفونت های قارچی نیز می تواند زمینه ساز بروز آبسه مقعدی آنورکتال شود.
  از سوی دیگر آبسه می تواند به علت عفونت حاد غده کوچک مقعد و به دنبال ورود باکتری و یا هرگونه جسم خارجى به بافت غده ایجاد شود، همچنین برخی شرایط خاص مانند کولیت یا سایر موارد التهابی روده کوچک، نیز احتمال بروز این عفونت را افزایش می دهد.
  بررسی عوامل افزایش دهنده بیماری
  آبسه مقعدی
  باید توجه داشت در بروز و یا تشدید بیماری آبسه مقعدی دلایل بسیاری دخیل هستند که در ذیل به آن اشاره می نمائیم.
  افراد مبتلا به‌ بیماری‌ گوارشی‌: احتمال بروز آبسه مقعدی در این دسته از افراد بیش از سایرین می باشد.
  انجام تزریق‌ برای‌ درمان‌ بواسیر داخلی‌:متاسفانه انجام این مهم در نقش تاثیر گذاری در بروز بیماری مورد بحث دارد.
  آسیب‌ ناشی‌ از نوک‌ وسیله‌ تنقیه: ایجاد هر گونه آسیب و یا زخم در ناحیه مقعد می تواند باعث ایجاد عفونت و در نهایت بروز بیماری مذکور شود.‌
  زخم‌ ناشی از دفع‌ پوسته‌ تخم مرغ‌ یا استخوان‌ ماهی‌: این مهم می تواند باعث ایجاد زخم در ناحیه مقعد شود و در نهایت زمینه ساز بروز عفونت خواهد شد.
  جسم‌ خارجی‌: جسم خارجی امکان بروز زخم و سپس ایجاد عفونت در ناحیه مقعد می شود
  بواسیر بیرون زده‌: این عامل می تواند باعث بروز زخم در ناحیه مقعد شود.
  علایم آبسه مقعدی
  جالب است بدانیم که بیماری آبسه مقعدی جزو آن دسته از بیماری های مقعدی محسوب می شود که با علایم مختلفی همراه می باشد، هر چند در این مجال باید یاد آور شد که به علت عدم مراجعه به موقع افراد به پزشک متخصص بنا به دلایلی مانند عدم آشنایی با بیماری و یا مشابه بودن نشانه های بیماری با سایر بیماری های مقعدی شناخت بیماری و نشانه های آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که مراجعه به موقع فرد به پزشک می تواند روند درمان را کوتاه و دستیابی به نتیجه مطلوب را هموار تر سازد، از این رو در ادامه به شرح نشانه های این بیماری خواهیم پرداخت.
  ایجاد احساس درد به‌ هنگام‌ لمس‌ راست‌ روده:‌ به دلیل تجمع عفونت در این بخش از دستگاه دفع مدفوع ، مقعد دچار درد می شود.
  ایجاد تب‌ و مواردی از این دست در مورد آبسه های‌ حادتر : علاوه بر درد احساس تب ، بدن درد ، بی اشتهایی و بدی حال عمومی می تواند فرد مبتلا را گمراه نماید بدین معنا که شخص با بروز این علایم تصور می کند دچار سرما خوردگی شده است چرا که با علائم سرما خوردگی ( بدن درد ، تب و گلو درد همراه است) اما در حقیقت تنها به واسطه انجام یک معاینه ساده توسط متخصص بیماری های نشیمن گاه و هموروئید این بیماری تشخیص داده می شود.
  ایجاد ورم‌ (در آبسه های‌ سطحی‌)
  بروز درد نبض دار
  ایجاد احساس درد به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌
  درمان کلینیک
 • سارا زمانی

  سارا زمانی

  آبسه مقعدی یا آبسه آنورکتال، به تجمع چرک در اطراف ناحیه ی مقعد اطلاق می شود. آبسه مقعد در ناحیه ی سوراخ مقعد و یا بطور عمیقی در جداره راست روده تشکیل می شود
  علت ایجاد آبسه مقعدی
  درمان آبسه مقعدی
  درمان خانگی
  درمان پزشکی و استفاده از لیزر
  تفاوت آبسه و فیستول مقعدی
  نشانه های فیستول بعد از درمان آبسه
  . این بیماری بین مردان و کسانی که مبتلا به انواع بیماری های گوارشی هستند، شایع تر است. از علائم این بیماری می توانیم به تورم (در آبسه‌های سطحی)، درد به هنگام لمس راست روده، درد ضربان‌دار، تب و درد به هنگام اجابت مزاج اشاره کنیم.
  آبسه مقعدی چیست،علت ایجاد،درمان با لیزر و تفاوت آن با فیستول
  ونک لیزر


برای درج پاسخ عضویت الزامی است.آمار

 • بازدید امروز: 236
 • بازدید دیروز: 1076
 • بازدید کل: 738384